Historia

Rzeki bez ryb są dla wędkarzy martwe i nieprzyjazne. Dlatego też grupa miłośników ryb łososiowatych i czystych wód Podhala zawiązała w 1993 roku Krakowski Klub Głowatka.

243

Pomysłodawcami założenia klubu byli : Adamczyk Zdzisław, Bolerowski Waldemar, Dębicki Wiesław, Krasnopolski Wojciech, którzy razem z Ćwikiem Tadeuszem, Godzicem Marianem, Kowalskim Stanisławem, Obydzińskim Wojciechem, Palonkiem Januszem, Pierzchałą Andrzejem i Wójcikiem Markiem założyli Krakowski Klub Głowatka.

Pierwszym prezesem Klubu został wybrany Wojciech Krasnopolski.

W związku z planami likwidacji stada głowacic w Ośrodku Zarybieniowym PZW w Łopusznej, członkowie Klubu postanowili bronić populacji głowacicy w Polskich rzekach.

Nawiązując do najlepszych tradycji polskiego wędkarstwa przedwojennego, którego głównym celem była ochrona i zarybianie polskich wód, postanowiono zorganizować zawody, które miały wysondować, jaki będzie odzew w wędkarskim środowisku na problemy związane z ochroną głowacic.

244

Pierwszy Puchar Głowatki odbył się w październiku 1994 roku. Wystartowało w nim 46 zawodników. Dzięki zaangażowaniu członków Klubu, Puchar Głowatki szybko i na stałe wpisał się w świadomość wędkarzy nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Wymiana poglądów, doświadczeń oraz wspólne łowy – to specyficzny klimat Pucharu Głowatki, dla którego przyjeżdżają wędkarze.

Najważniejszym wydarzeniem Pucharu był i jest zakup narybku. W sumie przez ostatnie 16 lat wpuszczono do rzeki narybku głowacicy i innych ryb za kwotę ponad 150 tys. złotych (narybek ten był zakupiony w Ośrodku Zarybieniowym PZW w Łopusznej). Zarybień tych dokonywano za zgodą ichtiologów gospodarujących na Dunajcu, a pieniądze pochodziły z indywidualnych darowizn wędkarzy, od sponsorów i z licytacji darów rzeczowych.

To właśnie dzięki zaangażowaniu członków Krakowskiego Klubu Głowatka, głowacice ciągle pływają w polskich wodach.

Firma przyjazna środowisku

Logo-Trakcja-System-KRZ-01.jpgimage003.jpglogo_kolor.jpg

Nasi Partnerzy

images.jpglog-balsax.jpglog-czorsztyn.jpglog-jaxon.jpglog-jerkbait.jpglog-konger.jpglog-m-elektrostatyk.jpglog-max.jpglog-niedzica.jpglog-normark.jpglog-salix.jpglog-salmo.jpglog-sztukalowienia.jpglog-taimen.jpglog-wedkarskiswiat.jpglog-wmh.jpglog-zebko.jpglog-zew.jpglogo_glowatka_black.jpgmalopolskie.jpgpobrane 1.jpgpobrane.jpgpobrane.pngrafmar_logo.jpg
copyright   Stowarzyszenie Krakowski Klub Głowatka
ul. Lublańska 24/70, 31-476 Kraków, tel.: +501 186 566
KRS nr 0000388441, NIP 679 306 58 29, Regon 121552734
Konto bankowe: Bank Zachodni WBK 46 1090 2590 0000 0001 3489 5905
e-mail: klub@glowatka.pl