Porady dla początkujących

test

Myśląc o łowieniu głowacicy na spining powinniśmy zacząć od zorganizowania sobie mocnego,solidnego sprzętu. Cały zestaw którym będziemy się posługiwać, od wędziska, kołowrotka, żyłki, krętlika, agrafki, kółka łącznikowego czy kotwicy - powinien być bardzo solidny. Jeśli któreś z tych ogniw zestawu będzie słabe może cię spotkać przy łowieniu przykra niespodzianka.

  • Podstawowe wędzisko powinno mieć długość 2,70 do 3,0m.
  • Przy kupowaniu wędziska zwracaj uwagę na przelotki, wybieraj wędziska o jak największych przelotkach, przy łowieniu w ujemnych temperaturach będziesz miał mniej problemów z obmarzaniem.
  • Ciężar wyrzutowy od 60 do 100g, akcja typu medium do fast.
  • Żyłkę zalecam w średnicach od 0.32 do 0.45mm.
  • Plecionki ze względu na obmarzanie nie polecam.
test

Podstawowy problem początkujących wędkarzy polega na doborze przynęty.Czym łowić?
Nie ma idealnej przynęty na głowacicę, można ją praktycznie złowić na wszystko, ale najczęściej używanymi przynętami są woblery 10-18cm, błystki obrotowe i wahadłowe a ostatnio gumy - rippery. Woblery radzę kupować pływające - płytko i głęboko chodzące. Mogą być jedno i wieloczęściowe.
Jeśli chodzi o skuteczność, to osobiście nie stwierdziłem większej różnicy, natomiast wobler dwudzielny łatwiej wbić głowacicy w paszczę. Co ciekawe kolor też nie ma większego znaczenia... Natomiast błystki w zależności od pory roku stosuję w rozmiarach od nr 3 do 5. 
Rippery na polskie wody Dunajca, Popradu i Sanu nie powinny być zbyt ciężkie. Bardzo skuteczną gumą jest 10-12cm ripper Storma - suspending lub wolno tonący.

Kiedy łowić?

Najlepsze brania są w miesiącach czerwiec, październik i listopad. Oczywiście w zależności od pogody nawet luty może być dobrym miesiącem. Natomiast najlepsze pory dnia to wczesny ranek oraz załamanie dnia z nocą.
Pamiętać jednak należy, że obowiązuje regulamin mówiący, że na wodach krainy pstrąga i lipienia możemy łowić od godziny przed wschodem słońca do godziny po zachodzie.
Głowacica bytuje w miejscach gdzie ma łatwy dostęp do pożywienia. Przede wszystkim wybiera obszerne, głębokie płanie gdzie gromadzi się w dużych ilościach białoryb.
Zajmuje tam na swoje sypialnie najgłębsze miejsca, lecz bardzo rzadko można ją tam złowić.
Na polowanie wybiera takie miejsca z których może z zaskoczenia pochwycić swą ofiarę. Duże osobniki bardzo rzadko atakują stada uklei czy jelcy, to jest domena mniejszych ryb oraz 7-8 letnich. Głowacica metrowa lub większa wybiera ryby średniej wielkości - klenie, świnki czy brzany. Duże osobniki nie gardzą nawet rybami powyżej 50cm. Bardzo rzadko spotykamy w żołądkach głowacic już złowionych pstrągi i lipienie. Bytują one w innych miejscach i są zbyt szybkie.

test

Podchodząc do wody pierwsze rzuty wykonuj z dalszej odległości, szczególnie wieczorem ryba podchodzi pod sam brzeg i łatwo ją spłoszyć.
Musisz wiedzieć, że ma wspaniały wzrok i tak jak sandacz poluje nocą.
Staraj sie obławiać od wlotów w płań. Rzucaj prostopadle pod drugi brzeg i sprowadzaj przynętę łukiem. Staraj się prowadzić przynętę nierównomiernie. Jeśli widzisz w wodzie jakieś głazy, rafy lub rynny poświęć tym miejscom więcej czasu.
Łowiąc cały czas obserwuj wodę i nasłuchuj. Jeśli zobaczysz uciekające ryby bez wahania obławiaj to miejsce, nie rezygnuj z końcówek płani. Gdy usłyszysz "bulknięcie" - odgłos podobny do wyciąganej z wody szklanki, możesz być pewny, że to też głowatka atakuje ryby z dołu, pod powierzchnią. Jeśli bulknięcia się powtarzają jest to nieomylny znak, że głowacica żeruje i jest wtedy najłatwiejsza do skuszenia na naszego woblera.

test

Staraj się być mobilny. Obławiaj więcej miejsc. Na stacjonarne łowienie mogą sobie pozwolić tylko miejscowi górale, którzy mieszkają nad wodą. Ty staraj się szukać głodnej ryby. 
Uderzenie głowacicy wyczujesz z pewnością, choć jest ono dość miękkie w porónaniu z boleniem czy kleniem. Przed przystąpieniem do łowienia ustaw hamulec kołowrotka tak, żeby ryba nie miała szans na jakikolwiek luz. Pamiętaj, że łowisz grubą żyłką. Oczywiście nie skręcaj hamulca "na maxa". W razie ucieczki ryby musi oddawać żyłkę. Przycinaj mocno, niektórzy łowcy poprawiają zacięcie. Ryba zacznie mielić i będzie ciągnąć do swojej sypialni. Poczekaj nie dając jej luzu i spokojnie pompując wybieraj żyłkę. Głowacica z pewnością będzie odchodziła jeszcze kilka razy, ale będzie coraz słabsza. Podbierz ją dopiero wtedy gdy nie ruszy się po dotknięciu ręką. Jeśli jesteś w woderach wejdź do wody i chwytem pod skrzela wyciągnij ją na brzeg. Nie jest to wcale trudne. Musisz spełnić jeden warunek - podbieraj rybę dopiero wtedy gdy nie zareaguje na dotknięcie ręką.
Łowienie głowacicy to ciężki kawałek chleba i niewielu jest szczęściarzy którzy już w pierwszym wyjeździe na ryby będą mieli z nią kontakt, ale jeśli chcesz ją złowić musisz jej poświęcić więcej czasu.

Dobra rada - jeśli jesteś nad wodą i zaczyna pruszyć śnieg, nie kończ łowienia, staraj się wytrzymać nad wodą jak najdłużej a być może dane ci będzie złowić miedzianoboką...

Zdzisław Adamczyk

Firma przyjazna środowisku

Nowak Mosty.jpgimage003.jpglogo_kolor.jpgswietelsky.jpg

Nasi Partnerzy

Dorado.pngFOX.jpgOKUMA.jpgROBINSON.jpgSAWAGE.jpgSweden.jpgkongerlogo.jpglog-balsax.jpglog-czorsztyn.jpglog-jaxon.jpglog-jerkbait.jpglog-max.jpglog-normark.jpglog-salix.jpglog-salmo.jpglog-sztukalowienia.jpglog-taimen.jpglog-wedkarskiswiat.jpglog-wmh.jpglog-zebko.jpglogo_glowatka_black.jpgmalopolskie.jpgpobrane 1.jpgpobrane.jpgrafmar_logo.jpgrelax_logo.png
copyright   Stowarzyszenie Krakowski Klub Głowatka
31-464 Kraków ul. Chałupnika 6, tel.: 668 809 605, 600 370 310, 502 353 677
KRS nr 0000388441, NIP 679 306 58 29, Regon 121552734
Konto bankowe:  Santander Bank:   46 1090 2590 0000 0001 3489 5905
Adres do korespondencji:  31-032  Kraków,  ul. Starowiślna 40